Egr Çözümü

Egr (Exhaust Gas recirculation) Nedir?

Egr (Exhaust Gas recirculation) diger bir değim ile egzoz gazı geri dönüşüm valfi olarak adlandırılmaktadır. Otomotiv üreticileri motor içinde yanma sonrası ortaya çıkan zararlı gazların etkisini azaltmak amacı ile uzun yıllardır çalışmalar yapmış ve egzoz gazlarının zararlı etkilerinden kurtulmak tamamen mümkün olmasa da azaltmak amacı ile birçok çözümlemeler sunmuşlardır.
Euro 4 ve Euro5 normlarında üretilen araçlarda daha sıkı hale gelmesi ile üreticiler emisyon düzelticileri araç motorlarında kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Egr de bu emisyon düzenleyicilerden bir tanesidir.

Egzoz Geri Dönüşüm Valfi (EGR) Hangi araçlarda kullanılmaktadır?
Egr, benzin ve dizel motorların NOX (Nitrojen oksit) gazının salınımlarını azaltmak amacı ile geliştirilmiş ve üreticileri tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Yanma sonrasında oluşan Nox miktarı genellikle motor iç sıcaklığı ile alakalıdır. Araçta Egr aktif durumda olduğunda motor iç sıcaklığı düşürülerek üretilen Nitrojen Oksit (NOX) miktarının da düşürülmesi amaçlanır. Bu nedenle egzoz gazı içerisinden yanmamış gazlar tekrardan yanma odasına gönderilir ve yanmaya müsait yakıt tekrar yakılır.
Bilindiği üzere ülkemizde kullanılan yakıtların kalitesizliği sebebi ile yüksek egzoz sıcaklığına sürekli maruz kalmasından dolayı Egr valfi, yakıtlar içerisinde yüksek kükürt bulunmasından dolayı tıkanmaktadır. Bu tıkanma ile çoğu zaman aracın elektronik aksamlarına ve Egr Valfinin arızalanmasına sebep olmaktadır.

Egr Valfi neden arıza lambası yakmaktadır?
Aracın elektronik kontrol ünitesi tarafından açıl emrini alan fakat arızalandığı için açılamayan EGR Valfi aracınızda motor lambası yakabilir. Bu arızaları söndürebilmeniz ve motor göstergesinden silinmesi için Egr tıkanmasına sebep olan arıza giderilebilir fakat bu daha sonradan yine araçta Egr arızasına sebep olmaktadır. Bu nedenden dolayı Egr çözümüne ihtiyaç duyulmaktadır.

EGR çözümü nasıl yapılır?
Öncelikle, Egr çözümü yapılacak aracın egr sistemi sökülmektedir ve egr’nin önü ve arkası kör tıpa ile kapatılır. Kör tıpa araç için özel olarak tornacıda üretilmektedir. Adana’da Egr çözüm hizmetleri firmamız tarafından profesyonel cihazlarımız ile aracınızın ECU(beyin) yazılımı okunur. Okunan dosya üzerinde düzenlemeler yapılır ve aracınıza yazılım geri yüklenir. Yapılan yazılım sonrasında aracınızda Egr çözümü yapıldığı için arıza lambası yanmayacaktır.

Egr Çözümü Aracıma Zarar verir mi?
Uygulamış olduğumuz yazılımlar sayesinde EGR valfinde kapama işlemleri olduğu için, aracınız da yanmamış olan gazlar direk dışarı atılacağından hem motorunuzun ömrü uzamakta hem de aracınızın gücü artacaktır.

Adana bölgesinde Egr çözüme dair hizmetleri sizlere garantili bir şekilde sunmaktayız Egr çözümü ile aracınızı özgürlüğüne kavuşturun.

Bizimle iletişime geçmek için tıklayın !