dpf_nedir_kirli_dpf

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir ?

Dizel araçlarda yanma sonucu, egzoz gazında oluşan siyah partikülleri filtreleyen parçaya partikül filtresi denmektedir. Partikül filtresinin görevi egzoz gazındaki partikülleri temizleyerek egzoz gazının emisyonunu düşürmektedir.  Dizel partikül filtresi yalnız dizel araçlarda bulunmaktadır.

Dizel araçlarda gaz pedalına fazla basıldığı zaman ani hızlanmalar meydana gelmektedir. Motorda fazla yakıt  az hava olduğu zaman egzozdan çok fazla partikül yayılmaktadır. Bu partiküller yanma odasında yanmaya fırsat bulamamış karbon parçacıklarıdır. Egzozdan çıkan partiküller yaklaşık 0,1 mikron büyüklüğündedir. Partiküllerin yapısı büyük oranda karbon (C) ve hidrokarbondan (HC) oluşmaktadır.

Dizel Partikül Filtresi Nasıl Çalışır ?

Dizel partikül filtresinin yapısı metal silindirik – elips gövde şeklindedir. Yapı olarak katalitik konvertör petek bloğuna benzese de, partikül filtresinin bloğunda olan kanalların bir ucu açık bir ucu kapalıdır. Kanalın açık ucundan giren egzoz gazları, diğer ucun kapalı olmasından kaynaklı dışarı çıkamaz ve bu sebepten dolayı partikül filtresinden egzoz gazına geçirilir, ucu kapalı olan kanalların dip kısımlarında partiküller birikmektedir.  Normal süreçte egzozdaki sıcaklık ve kimyasal reaksiyon ile partiküllerin bir kısmı yakılır fakat büyük bir kısmı yakılmadan kalır. Biriken partiküller yakılmaz ise zamanla partikül filtresinin tıkanmasına neden olmaktadır. Motor kontrol ünitesi (ECU)  devamlı partikül filtresinin doluluk oranını kontrol etmektedir .

Partikül filtresinin dolması – tıkanması, egzoz gazlarının motordan çıkışları için bir direnç oluşturmaktadır.  Motordan egzozun zor çıkması, aracın çekişini düşürmektedir, yakıt harcamasını arttırmakta ve egzoz hattındaki sıcaklık artışlarına neden olmaktadır.  Motor kontrol ünitesi (ECU), partikül filtresinin dolma miktarını, egzoz gazı basınç sensörlerinden gelen sinyaller ile egzoz gazının hesaplamasını algılamaktadır. Egzoz gazı basınç farkı sensörü, egzoz basıncını iki ayrı noktadan ölçer. Partikül filtresinin girişindeki basınç ve filtresinin çıkışındaki basınç farkı yok ise partikül filtresi dolmamıştır , basınç farkı fazla ise filtre dolmuş anlamına gelmektedir.

Adana şubemizde bulunan Garajımızda Chiptuning, DPF Çözümü, EGR Çözümü, Adblue Çözümü ve Hız Limitörü gibi işlemler yapılmaktadır.  Detaylı bilgi için 0532 111 0230, 08507550230 numaralarımızdan arayabilirsiniz.