arac_beyin_programlama_nasil_yapilir

Araç Beyin Programlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Beyin programlama araçların motor kontrol ünitesinde ( Ecu ) bulunan yazılımın değiştirilmesi işlemidir. Günümüzde ki araçlarda motor, ECU dediğimiz bir bölüm tarafından yönetilmektedir. Aracın sensörlerinden gelen bilgiler sayesinde araç beyni; aracın hava – yakıt karışım oranını, avans değerini, turbo hava miktarını ve yakıtın enjeksiyon basıncını ayarlar. Beyin programlama işlemi sayesinde araçlar üzerinde Chip Tuning, Egr Çözümü, Dpf Çözümü, Immo Çözümü ve Adblue Çözümü yapılabilir.

Beyin Programlama İşlemi Araca Nasıl Yapılmaktadır?

Araca beyin programlama yapılabilmesi için 3 temel yöntem vardır.

Bazı araçlarda arıza soketi ( OBDII ) yoluyla, beyne direk müdahale yoluyla ve beyni söküp müdahale yollarıyla ECU bilgilerini almak mümkündür.

Magicmotorsport MagPRO2 X17 cihazı ile beyin programlama uygulaması

OBD II Soketi üzerinden Chip Tuning uygulaması:

  • Araçta OBD II soketi üzerinden chip tuning uygulaması yapılabilmesi için Magpro2 X17 cihazı ile araca bağlantısı gerçekleştirilir.
  • Daha sonrasında program arayüzü açılarak araç marka ve modeli seçilmelidir.
  • Marka ve model işlemi seçildikten sonra Ident – Read – Write ekranından öncelikle ‘Ident’ (Bilgi) menüsü seçilir ve aracın Ecu bilgileri alınır.
  • Ecu bilgileri ‘Ident’ işleminden sonra Read (Oku) menüsü seçilir ve aracın Ecu bilgileri okunur.
  • Okuma işlemi bittikten sonra dosyayı kaydetme ekranı çıkar ve masaüstünü seçebilirsiniz.
  • Okunan dosyaya hangi işlemi yaptırmak istiyorsanız ( Chip Tuning, Dpf çözümü, Egr çözümü, İmmo, Dtc vb. ) mail yolu ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mail adresimiz info@onlinechiptuning.com.
  • Dosya mod’lama işlemi gerçekleştirildikten sonra yine aynı menüler üzerinden bu defa Write menüsü seçilir ve dosyayı araca yazabilirsiniz.

Chip Tuning eğitimleri ve yaşadığınız herhangi bir sorun ile ilgili firmamız tarafından mesai saatleri içerisinde bilgi alabilirsiniz. Beyin programlama işlemlerinde firmamız tarafından Magicmotorsport firmasının üretmiş oldugu MagPro2 Chip Tuning ve Ecu programlama cihazları kullanılmaktadır.