Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Search

Adana'da DPF Arıza Çözümü Nerede Yapılır?

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir ?

Dizel araçlarda yanma sonucu, egzoz gazında oluşan siyah partikülleri filtreleyen parçaya partikül filtresi denmektedir.

Partikül filtresinin görevi egzoz gazındaki partikülleri temizleyerek egzoz gazının emisyonunu düşürmektedir.  

Dizel partikül filtresi yalnız dizel araçlarda bulunmaktadır.

Dizel araçlarda gaz pedalına fazla basıldığı zaman ani hızlanmalar meydana gelmektedir.

Motorda fazla yakıt  az hava olduğu zaman egzozdan çok fazla partikül yayılmaktadır.

Bu partiküller yanma odasında yanmaya fırsat bulamamış karbon parçacıklarıdır.

Egzozdan çıkan partiküller yaklaşık 0,1 mikron büyüklüğündedir. Partiküllerin yapısı büyük oranda karbon (C) ve hidrokarbondan (HC) oluşmaktadır.

Dizel Partikül Filtresi Nasıl Çalışır ?

Dizel partikül filtresinin yapısı metal silindirik – elips gövde şeklindedir. Yapı olarak katalitik konvertör petek bloğuna benzese de, partikül filtresinin bloğunda olan kanalların bir ucu açık bir ucu kapalıdır.

Kanalın açık ucundan giren egzoz gazları, diğer ucun kapalı olmasından kaynaklı dışarı çıkamaz ve bu sebepten dolayı partikül filtresinden egzoz gazına geçirilir, ucu kapalı olan kanalların dip kısımlarında partiküller birikmektedir.  

Normal süreçte egzozdaki sıcaklık ve kimyasal reaksiyon ile partiküllerin bir kısmı yakılır fakat büyük bir kısmı yakılmadan kalır.

Biriken partiküller yakılmaz ise zamanla partikül filtresinin tıkanmasına neden olmaktadır. Motor kontrol ünitesi (ECU)  devamlı partikül filtresinin doluluk oranını kontrol etmektedir .

Partikül filtresinin dolması – tıkanması, egzoz gazlarının motordan çıkışları için bir direnç oluşturmaktadır.  

Motordan egzozun zor çıkması, aracın çekişini düşürmektedir, yakıt harcamasını arttırmakta ve egzoz hattındaki sıcaklık artışlarına neden olmaktadır.  

Motor kontrol ünitesi (ECU), partikül filtresinin dolma miktarını, egzoz gazı basınç sensörlerinden gelen sinyaller ile egzoz gazının hesaplamasını algılamaktadır.

Egzoz gazı basınç farkı sensörü, egzoz basıncını iki ayrı noktadan ölçer.

Partikül filtresinin girişindeki basınç ve filtresinin çıkışındaki basınç farkı yok ise partikül filtresi dolmamıştır , basınç farkı fazla ise filtre dolmuş anlamına gelmektedir.

Adana'da DPF Arıza Çözümü Nerede Yapılır?

Adana'da dizel partikül filtresi arızası çözümü için en doğru adres Nitro Performans garajdır.

Alanında uzman personel kadrosu ve kendi üretimi olan ürünleri ve dünya da en çok kullanılan ekipmanlar ile hızlı ve güvenli bir şekilde DPF arızası çözümü sunulmaktadır. 

DPF arızası çözümü ile ilgili daha fazla bilgi almak için Nitro Performans Adana garajını ziyaret edebilir ya da iletişim kanalları üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Leave your comment