Summer Sale - free shipping on all orders!
Personal menu
Search

Adana DPF Arıza Çözümü

DPF (Dizel Partikül Filtre) Sistemi Nedir?

Dpf, Katalitik konvertör sistemi ile çalışmaktadır. Katalitik konvertör çalışma sistemi nedir kısaca onu anlatalım; egzoz gazından yanmamış olarak çıkan zararlı egzoz gazları, katalitik konvertör içinde bulunan Pladyum, Platin, Seryum ve Rodyum yardımı ile çeşitli kimyasal tepkimelere girerek doğaya daha temiz egzoz gazı salınması için tasarlanmış bir sistemdir.

dizel_partikul_filtresi_ic_yapisi_islevi
kirli_dpf_dizel_partikul_filtresi

Dizel partikül filtresi yeni nesil araçlarda katalitik konvertör sisteminin temizleyemediği ve hava kirliliğine sebep olan partikül ve ağır metal parçalarını kendi içerisinde tutarak hapseder.

Dpf ve katalitik arasında bir fark vardır. Katalitik konvertör (kat) egzoz gazını kendi içinde çeşitli kimyasallar maddeler ile yakarak gazı temizlerken, Dpf gaza direk bir temizleme işlemi yapmaz.

Egzoz gazı içinde bulunan zararlı partikülleri kendi içerisinde hapsetmektedir.

Yani, Katalitik konvertör sistemi temizler, Dizel partikül filtre sistemi hapseder. Bu sebeptendir ki DPF dolarken, Katalitik konvertör uzun süreler çalışmaktadır.

Dizel partikül filtresi belirli bir seviyede partikül ve ağır metal parçaları hapseder.

Bir süre sonra Dpf sistemi dolar, araç çekişten düşer ve daha fazla yakıt sarfiyatına sebep olur.

Dpf (Dizel Partikül Filtre) Rejenerasyonu Nedir?

DPF rejenerasyonu dediğimiz olay, dizel partikül filtrenin kendi içerisini temizlemek için üzere tasarlanmıştır.

Rejenerasyon yapılırken Dizel partikül filtre kendi iç sıcaklığı 350-500°C sıcaklığa çıkararak Dpf içerisine hapsedilen zararlı gazları ve partikülleri daha az zararlı bir biçimde doğaya atılması sağlanır.

Dizel Partikül filtre (Dpf) Çözümüne Neden ihtiyaç duyulmaktadır?

Araçlarda bulunan dizel partikül filtre her 30.000 km de bir dolmaktadır ve servis tarafından boşaltılması gerekmektedir.

Ülkemizde bulunan yakıt kalitesizliği ve araç bakımları zamanında yapılmadığından 5-6 defa temizleme işleminden sonra Dpf sistemi arıza vermektedir ve bir aracın Dizel partikül sistemi değiştirme maliyetleri 5000 TL ile 7000 TL arasındadır.

Bu yüksek değişim ücretlerinden dolayı DPF ÇÖZÜMÜne gerek duyulmaktadır. Akdeniz bölgesinde Dizel partikül filtre (Dpf) Çözümü servisimizde gerçekleştirilmektedir.

Adana DPF Arıza Çözümü Nerede Yapılır?

Adana dizel partikül filtresi arızası çözümü için alanında uzman ekibi ve profesyonel ekipmanları ile Nitro Performans Garajlarında en iyi hizmeti alabilirsiniz.